1001 İcat

mevedde tarafından

Kitap_1001_icat“1001 İcat Dünyamızda İslam Mirası” adlı kitapta, MS 450-1492 yılları arasında Müslümanların bilim ve medeniyet alanında ortaya koyduğu eserler anlatılıyor.
İslam dünyasının; bilim, sanat ve medeniyet alanındaki katkıları, Prof. Salim T S Al-Hassan tarafından hazırlanmış.
Kitapta bin yıl önce gelişmiş cerrahi aletleriyle yapılan katarakt ameliyatından deodorantı ilk kullananlara, ortaçağ Müslümanlarının kullandığı tarım teknikleri sayesinde uluslararası alanda ticaret patlaması yaşanmasından mimar Sir Christopher Wren’in İslam mimarisi hakkındaki düşüncelerine kadar pek çok bilgi yer alıyor.
Film, kitabın nelerden bahsettiğini özetliyor. Birçoğunu bilmediğimiz icatları ve medeniyetimizin mucitlerini öğrenmek adına müthiş bir kaynak. Üstelik giderik uzaklaştığımız İslamiyetin karanlıkları aydınlığa çevirdiğinin icatlar eşliğinde, mucitler bilgisiyle yansıması. Yani, başka bir açıdan değerlendirilmesi gibi de. Bu sebeple bu kitabı çok önemsiyorum. Nasip olursa geleceğin ebeveynleri olarak neslimize aktarmak adına da üzerimize bir sorumluluk. İşte sırf bu nedenlerle herkesin bu kitaptan haberi olmalı diye düşünüyorum. Çok detaylı yazmaya ve anlatmaya vakit bulamıyorum, ilgisini çekenler detaylı araştırmaları yapabilir.
Kitabın kısa filmini burdan izleyebilirsiniz.
Reklamlar