yadigâr kalsın diye.

mevedde tarafından

Leyla’ya..
bir geceye daha eriştik,
saat 00.42
yağmur yağıyor. yağmur ne güzel yağıyor. ne sevinçli bir an. sesini duyuyor musun? yağmuru dinliyor musun? yağmuru izlemektense, dinlemeliyiz diye düşünüyorum bazen. benim söylediklerimden ve söyleyeceklerimden daha değerli şeyler söylüyor. haydi, vakit: dualaşma vakti. vakit: dualanma vakti.. kelimelerim libassız, tüm çıplaklığıyla kabul et. sen bir hâtıra istedin, ben yadigâr bırakmayı seçtim. nihayetinde, söz uçar, yazı kalır :)
bir dervişin postu kadar kıymetim yoktur dünyada ama bir dervişin dizinin dibidir yerim. bir derviş eylemem kendimi ama bir derviş olmayı isterdim. hiç çöl görmedim ama çölsüz olmak ne demek bilirim. keşke dergahta açan bir gül olabilseydim. bir tesbihin tanesinde yok olup gidebilseydim. sıyrılsaydı dünya bedenimden, ve görebilseydim. leyla olmayı…… neyse bu bahse girmeyelim.
oturalım diz dize, hû çekelim. hikmet arayalım, yorgun adımlarımızı yenelim.
madem yolumuz aşıklardan geçecek, madem bu da bir Leyla ve Mecnun hikayesi, adı gök kubbeye “âşık” olarak kazınsın Fuzûlî’nin. madem senin yolun bir sevdaya düştü öyleyse Fuzûlî olsun yoldaşın. onun ardında ilerlesin adımların. enişte bey söylediklerime alınmasın. oda bu yolu benimsesin, birlikten kuvvet doğar unutmasın :)
aşkı her yönüyle anlatan adamdır Fuzûlî, Leyla vü Mecnun mesnevisinde anlattığı tüm aşk sahneleri ayrı bir derinliğin çıkarımı olarak durur karşımızda. çünkü onun dünyasında ne âşık ne maşuktur önemli olan, hayır, bizatihi aşkın kendisidir. ona göre, hayatı yaşanılır kılmak ancak aşk ile mümkündür. yunus, galip ve mutasavvıflarda aynı şeyi söyler. bu cihan aşk üzerine yaratılmıştır. “ol” emrinde aşk vardır derler. her ne kadar biz fark etmesekte kul ile Allah’ı bağlayan, kul ile kulu bağlayan, kul ile eşyayı bağlayan da bu merkezden şekilleniyor galiba. pozitif ya da negatif olarak güç kazanıyor dünyamızda. insan mevcudata bakıyor ve ruh kumaşından bir elbise giydirerek yansıtıyor kalbindeki süveydaya.
Cânı kim cânânı için sevse cânânın sever
Cânı için kim ki cânânın sever cânın sever
kalbininin merkezinde O olsun. O’nun aşkı ve peygamber sevgisi her şeyden üstün olsun.
saat 01.30 olmuş. çenem düştü yine. laf-ü güzaf etmeden susayım. güzel bir kelâm ile başlayamadım ama güzeller güzelinin yoldaşının sözü, bizimde yolumuza ışık olur niyetiyle:
Hayatın, karşına çıkardığı müşkül hadiselere sabır ve tahammül et. Onları, hiç kimseden bilme ve hiç kimseye karşı kalbinde bir buğz ve adâvet besleme; hiç kimseye hiddet ve şiddet gösterme. Bu suretle hareket edersen, en büyük müşkülleri bile yenersin ve sen de “İnsân-ı kâmil” mertebesine erersin. [Hazreti Ali (r.a)]
Allah sevginizi sonsuza taşımayı nasip etsin.
dualarını eksik etme..
sevgilerimle,

 

Reklamlar